This project is read-only.

Neden SecureHost, Nedir, Ne değildir ve Sunulan Diğer Güvenlik Hizmetleri

SecureHost sistemi, basit kullanımı ve orta derece güvenliği bir arada sunmanın en kolay yoludur.

Adımlar şu şekilde gerçekleşir:
  • SpyBot S&D 'nin üreticisi Safer-Networking Limited'in oluşturmuş olduğu, güvenlik tehditi içeren sitelerin bir listesi alınır
  • MVPs.org adresinin kendini kanıtlamış ve dünyaca kabul gören/aktif olarak kullanılan hosts girdileri alınır
  • Bu listeler Scaleworks Security Services güvenlik mantığı doğrultusunda ve Türkiye'deki kullanıcılar düşünülerek tekrar düzenlenir
  • Herhangi güvenlik tehditi içeren bir siteye erişmeye çalıştığınızda homer.exe uygulamamız vasıtasıyla internet tarayıcınızda bir uyarı görüntülenir ve sisteminiz korunmuş olur.

GHU'nun sunduğu diğer güvenlik hizmetleri ve kodlama yapılırken dikkat edilen hususlar:
  • Diğer uygulamaların aksine; hosts dosyanızın yetkileri tüm sisteme dağıtılmaz, hatta GHU'nun bile hosts dosyası üzerinde yetkisi yoktur. Program, admin hesabına sahip bir kullanıcı tarafından çalıştırılmasıyla bu hesabın izinleri doğrultusunda hareket eder. Diğer bu tür uygulamalar hosts dosya izinini everyone olarak işaretler ve bir güvenlik açığına neden olurlar.
  • hosts dosyası işlem öncesinde salt okunur özelliğe sahipse bu özellik normal olarak değiştirilir ve güncelleme sonrasında tekrar salt okunur olarak işaretleme yapılır. Böylece internet üzerinden çalıştırılan uygulamaların hosts dosyanıza ulaşması biraz daha zorlaşır ve olası hijack işlemlerinden doğal bir korunma kazanırsınız.

En güzel özelliği de bütün bunları sizin bilmenize veya adım adım yapmanıza gerek olmaksızın sadece internet keyfinize devam etmenizi sağlamasıdır :)

SecureHost sisteminin ilgilendiği/kullandığı kaynaklar şunlardır:
http://www.safer-networking.org/en/home/index.html
http://www.mvps.org/winhelp2002/hosts.htm
http://www.funkytoad.com/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=32 (homer.exe http sunucusu)

Last edited Sep 9, 2010 at 8:44 PM by rainmanneu, version 4

Comments

No comments yet.